Nummer Name Dozent
1 310509 Concurrent Programming Arinir, Doga
2 142104 Practical Course Electronics Awakowicz, Peter
3 141283 Plasma Technology 1 Awakowicz, Peter
4 141284 Plasma Technology 2 Awakowicz, Peter
5 141290 Plasma Spectroscopy Awakowicz, Peter
6 142101 Master Project Plasma Technology Awakowicz, Peter
7 143280 Master Seminar Plasma Technology Awakowicz, Peter
8 140003 Master Startup ETIT Baer, Christoph
9 141068 Messverfahren und Sensoren Baer, Christoph
10 141133 Radiation and Propagation of Electromagnetic Waves Barowski, Jan
11 141140 Computer Architecture Bartsch, Witali
12 141381 Electronic Materials Bock, Claudia
13 142380 Master Practrical Course nanoelectronics Bock, Claudia
14 141387 Low-Dimensional Semiconductor Systems Bock, Claudia
15 138110 Design of Hybrid Powertrains Böhme, Thomas
16 141269 Photovoltaics Borchert, Dietmar
17 141080 Calculation of Electric Power Distributions Networks Brandes, Walter
18 141272 Terahertz Technology Brenner, Carsten
19 141365 Fundamentals of Electrical Engineering 4 - Electromagnetic Field Theory Brinkmann, Ralf Peter
20 141376 Computer-aided Circuit Analysis Brinkmann, Ralf Peter
21 141361 Fields, Waves and Particles Brinkmann, Ralf Peter
22 141362 Modeling of Technological Plasmas Brinkmann, Ralf Peter
23 141363 Plasma Sheaths Brinkmann, Ralf Peter
24 142360 International Summer School Brinkmann, Ralf Peter
25 143282 Master Seminar Plasma Simulation Brinkmann, Ralf Peter
26 141067 Electronic Circuits for Industrial Flow Measurement Brockhaus, Helmut
27 141069 Cognitive Sensorik Brüggenwirth, Stefan
28 160033 Experimental Physics Czarnetzki, Uwe
29 141220 Biomedical Image Processing Dencks, Stefanie
30 141082 Electrical Power Economics Dennersmann, Jürgen
31 140005 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
32 140013 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
33 141105 Nichttechnische Veranstaltungen Dozenten der RUB
34 141106 Free Choice of Courses Dozenten der RUB
35 149872 Programming C Dürmuth, Markus
36 141173 Adaptive Systems Enzner, Gerald
37 143162 Master Seminar Adaptive Systems of Signal Processing Enzner, Gerald
38 141372 Electromagnetic Waves Eremin, Denis
39 141367 Electromagnetic Fields Eremin, Denis
40 141374 Fundamentals of GPU Programming Eremin, Denis
41 141377 Computational Engineering 1 Geiser, Jürgen
42 141378 Computational Engineering 2 Geiser, Jürgen
43 141122 Antennas for Mobile and Satellite Communication Systems Geissler, Matthias
44 141263 Optical Metrology Gerhardt, Nils C.
45 141280 Biomedical Applications of Plasma Technology Gibson, Andrew R.
46 141281 Plasmamedicine Gibson, Andrew R.
47 141328 Computer Science 1 - Programming Glasmachers, Tobias
48 141081 Dynamic Processes in Electric Power Distribution Systems Grebe, Eckhard
49 141321 Computer Science 2 - Algorithms and Datastructures Güneysu, Tim
50 139930 Laser Metrology Gurevich, Evgeny

Page: