Nummer Name Dozent
1 141128 Mobile Communication System and Circuits Vogt, Michael
2 141168 Embedded Multimedia Theimer, Wolfgang
3 138490 Vehicle Dynamics Tenberge, Peter
4 141088 Power Electric Control Elements Staudt , Volker
5 142081 Master Practical Course Power Electronics and Power Systems Technology Sourkounis , Constantinos
6 143081 Master Seminar Power Systems Technology Sourkounis , Constantinos
7 141405 Energy Storage Systems Sourkounis , Constantinos
8 141217 Optimization in Information Engineering Sezgin, Aydin
9 142202 Mas­ter Practical Course Com­mu­ni­ca­ti­on Sys­tems 1 Sezgin, Aydin
10 143200 Master Seminar Connected Cars Sezgin, Aydin
11 143201 Master-Seminar Wearable Sensors and Systems Sezgin, Aydin
12 141214 Master-Seminar Deep Learning Sezgin, Aydin
13 142203 Master Project Communication Systems Sezgin, Aydin
14 141211 Master Seminar Physical Layer Security Journal Club Sezgin, Aydin
15 141366 Technische Hochfrequenzplasmen Schulze, Julian
16 160505 Plasma Diagnostics Schultz-von der Gathen, Volker
17 310501 Autonomous Robotics: Action, Perception and Cognition Schöner, Gregor
18 310536 Master Practical Course Autonomous Robotics Schöner, Gregor
19 143220 Master Seminar Biomedical Engineering Schmitz, Georg
20 141223 Tomographic imaging Schmitz, Georg
21 141131 Systems of High-Frequency Techniques Rolfes, Ilona
22 142121 Master Practical Course High-Frequency Systems Rolfes, Ilona
23 143122 Master-Seminar Microwave and measurements systems Rolfes, Ilona
24 141011 Nonlinear Dynamical Systems - Analysis and Controller Synthesis Richter, Jan
25 141181 Integrated Circuits Pohl, Nils
26 142180 Master Practical Course Design of High Frequency Integrated Circuits with Cadance Pohl, Nils
27 141302 Circuits Suitable for BiCMOS Integration Oehm, Jürgen
28 142301 Master Practical Course Advanced layout design of integrated circuits Oehm, Jürgen
29 142182 Master Project Time-variant Transmission Systems Ochs, Karlheinz
30 141216 Time-variant Communication Systems Ochs, Karlheinz
31 143203 Master Seminar Memristive Systems for Neuromorphic Circuits Ochs, Karlheinz
32 141062 Analogue Circuits Musch, Thomas
33 142062 Master Practical Course Microcontrollers in Measurement and Control Systems Musch, Thomas
34 141006 Multivariable Systems and Digital Control Lunze, Jan
35 141005 Artificial Intelligence for Engineers Lunze, Jan
36 141013 Networked Control Systems Lunze, Jan
37 142001 Master Practical Course Automatic Control Lunze, Jan
38 142002 Master Project Systems Engineering Lunze, Jan
39 143001 Master Seminar Process Automation Lunze, Jan
40 141089 Smart Grids Laskowski, Michael
41 141400 Mechatronic Drive Systems Krüger, Matthias
42 136460 Fertigungsautomatisierung Kreimeier, Dieter
43 141044 Fundamentals of Automatic Speech Recognition Kolossa, Do­ro­thea
44 142040 Master Project DSP Kolossa, Do­ro­thea
45 143163 Master Seminar Speech and Pattern Recognition Kolossa, Do­ro­thea
46 141364 Plasma Technology for Semiconductor Manufacturing Klick, Michael
47 141368 Radia Frequency Technology and Electrostatic Substrate clamping for technical plasmas Klick, Michael
48 141373 Plasma Chemistry Kemaneci, Efe
49 310531 Master-Praktikum Introduction to Deep Learning for Computer Vision Houben, Sebastian
50 141261 Photonics Hofmann , Martin R.
51 142262 Master Project Advanced Optics 1 Hofmann , Martin R.
52 142269 Master Project Optics Fundamentals Hofmann , Martin R.
53 143265 Master-Seminar Terahertz Technology Hofmann , Martin R.
54 141389 Microsystems Technology Hoffmann, Martin
55 141388 Halbleitertechnologie 2 Hoffmann, Martin
56 144101 Master Thesis ETIT Hochschullehrer der Fakultät ET/IT
57 202620 Master Practical Course Biomedical Measurement Methods Hexamer, Martin
58 201015 Biomedical Systems II Hexamer, Martin
59 138950 Laser Technology Gurevich, Evgeny
60 141280 Biomedical Applications of Plasma Technology Gibson, Andrew R.
61 141281 Plasmamedicine Gibson, Andrew R.
62 141263 Optical Metrology Gerhardt, Nils C.
63 141122 Antennas for Mobile and Satellite Communication Systems Geissler, Matthias
64 141377 Computational Engineering 1: Fluiddynamics in electrical-engineering Geiser, Jürgen
65 141367 Electromagnetic Fields Eremin, Denis
66 141173 Adaptive Systems Enzner, Gerald
67 141106 Free Choice of Courses Dozenten der RUB
68 141105 Nichttechnische Veranstaltungen Dozenten der RUB
69 140005 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
70 140013 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
71 141082 Electrical Power Economics Dennersmann, Jürgen
72 141220 Biomedical Image Processing Dencks, Stefanie
73 141067 Electronic Circuits for Industrial Flow Measurement Brockhaus, Helmut
74 141362 Modeling of Technological Plasmas Brinkmann, Ralf Peter
75 142360 International Summer School Brinkmann, Ralf Peter
76 138110 Design of Hybrid Powertrains Böhme, Thomas
77 142380 Master Practrical Course nanoelectronics Bock, Claudia
78 141387 Low-Dimensional Semiconductor Systems Bock, Claudia
79 140003 Master Startup ETIT Baer, Christoph
80 141284 Plasma Technology 2 Awakowicz, Peter
81 141290 Plasma Spectroscopy Awakowicz, Peter
82 142101 Master Project Plasma Technology Awakowicz, Peter
83 143280 Master Seminar Plasma Technology Awakowicz, Peter
84 310509 Concurrent Programming Arinir, Doga

Page: