Nummer Name Dozent
1 141216 Time-variant Communication Systems Ochs, Karlheinz
2 141013 Networked Control Systems Lunze, Jan
3 141223 Tomographic imaging Schmitz, Georg
4 141366 Technische Hochfrequenzplasmen Schulze, Julian
5 141128 Mobile Communication System and Circuits Vogt, Michael
6 141131 Systems of High-Frequency Techniques Rolfes, Ilona
7 139180 Smart Apparatuses Grünewald, Marcus
8 141284 Plasma Technology 2 Awakowicz, Peter
9 141290 Plasma Spectroscopy Awakowicz, Peter
10 160505 Plasma Diagnostics Schultz-von der Gathen, Volker
11 141373 Plasma Chemistry Kemaneci, Efe
12 141277 Physical Electronics Mussenbrock, Thomas
13 141261 Photonics Hofmann , Martin R.
14 141217 Optimization in Information Engineering Sezgin, Aydin
15 141263 Optical Metrology Gerhardt, Nils C.
16 141279 Numerical Methods in Electrodynamics Wilczek, Sebastian
17 141387 Low-Dimensional Semiconductor Systems Bock, Claudia
18 141105 Nichttechnische Veranstaltungen Dozenten der RUB
19 310509 Concurrent Programming Arinir, Doga
20 141362 Modeling of Technological Plasmas Brinkmann, Ralf Peter
21 141389 Microsystems Technology Hoffmann, Martin
22 141006 Multivariable Systems and Digital Control Lunze, Jan
23 141400 Mechatronic Drive Systems Krüger, Matthias
24 144101 Master Thesis ETIT Hochschullehrer der Fakultät ET/IT
25 140003 Master Startup ETIT Baer, Christoph
26 143265 Master-Seminar Terahertz Technology Hofmann , Martin R.
27 143163 Master Seminar Speech and Pattern Recognition Kolossa, Do­ro­thea
28 143280 Master Seminar Plasma Technology Awakowicz, Peter
29 141211 Master Seminar Physical Layer Security Journal Club Sezgin, Aydin
30 143000 Master Seminar Modern Methods of Control Engineering Wölfel, Christian
31 143203 Master Seminar Memristive Systems for Neuromorphic Circuits Ochs, Karlheinz
32 143220 Master Seminar Biomedical Engineering Schmitz, Georg
33 143122 Master-Seminar Microwave and measurements systems Rolfes, Ilona
34 143081 Master Seminar Power Systems Technology Sourkounis , Constantinos
35 143204 Master-Seminar Algorithmen der Signalverarbeitung Sezgin, Aydin
36 142182 Master Project Time-variant Transmission Systems Ochs, Karlheinz
37 142002 Master Project Systems Engineering Wölfel, Christian
38 142101 Master Project Plasma Technology Awakowicz, Peter
39 142203 Master Project Communication Systems Sezgin, Aydin
40 142379 Master Project Humanitarian Technology Baer, Christoph
41 142040 Master Project DSP Kolossa, Do­ro­thea
42 142269 Master Project Optics Fundamentals Hofmann , Martin R.
43 142262 Master Project Advanced Optics 1 Hofmann , Martin R.
44 142180 Master Practical Course Design of High Frequency Integrated Circuits with Cadance Pohl, Nils
45 142083 Master Practical Course For Renewable Power Systems Sourkounis , Constantinos
46 142380 Master Practrical Course nanoelectronics Bock, Claudia
47 142062 Master Practical Course Microcontrollers in Measurement and Control Systems Musch, Thomas
48 142202 Mas­ter Practical Course Com­mu­ni­ca­ti­on Sys­tems 1 Sezgin, Aydin
49 142121 Master Practical Course High-Frequency Systems Rolfes, Ilona
50 142300 Master Internship Basics of Layout Design of Integrated Circuits Oehm, Jürgen
51 142301 Master Practical Course Advanced layout design of integrated circuits Oehm, Jürgen
52 202620 Master Practical Course Biomedical Measurement Methods Hexamer, Martin
53 310536 Master Practical Course Autonomous Robotics Schöner, Gregor
54 142001 Master Practical Course Automatic Control Wölfel, Christian
55 141210 Linear Time-variant Systems: Methods and Applications Ochs, Karlheinz
56 140005 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
57 140013 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
58 138950 Laser Technology Gurevich, Evgeny
59 141005 Artificial Intelligence for Engineers Lunze, Jan
60 142360 International Summer School Brinkmann, Ralf Peter
61 141089 Smart Grids Laskowski, Michael
62 141181 Integrated Circuits Pohl, Nils
63 141302 Circuits Suitable for BiCMOS Integration Oehm, Jürgen
64 141388 Semiconductor Technology 2 Hoffmann, Martin
65 141044 Fundamentals of Automatic Speech Recognition Kolossa, Do­ro­thea
66 141088 Power Electric Control Elements Staudt , Volker
67 141106 Free Choice of Courses Dozenten der RUB
68 136460 Fertigungsautomatisierung Kreimeier, Dieter
69 138490 Vehicle Dynamics Tenberge, Peter
70 141405 Energy Storage Systems Sourkounis , Constantinos
71 141168 Embedded Multimedia Theimer, Wolfgang
72 141067 Electronic Circuits for Industrial Flow Measurement Brockhaus, Helmut
73 141367 Electromagnetic Fields Eremin, Denis
74 141369 Crash Course on Plasma Simulation van Dijk, Jan
75 141377 Computational Engineering 1: Fluiddynamics in electrical-engineering Geiser, Jürgen
76 201015 Biomedical Systems II Hexamer, Martin
77 141280 Biomedical Applications of Plasma Technology Gibson, Andrew R.
78 141220 Biomedical Image Processing Dencks, Stefanie
79 310501 Autonomous Robotics: Action, Perception and Cognition Schöner, Gregor
80 138110 Design of Hybrid Powertrains Böhme, Thomas
81 141122 Antennas for Mobile and Satellite Communication Systems Geissler, Matthias
82 141276 Applied Electrodynamics Mussenbrock, Thomas
83 141062 Analogue Circuits Musch, Thomas
84 141173 Adaptive Systems Enzner, Gerald

Page: