Nummer Name Dozent
1 141216 Time-variant Communication Systems Ochs, Karlheinz
2 141013 Networked Control Systems Lunze, Jan
3 141223 Tomographic imaging Schmitz, Georg
4 141366 Technische Hochfrequenzplasmen Schulze, Julian
5 141128 Mobile Communication System and Circuits Vogt, Michael
6 141131 Systems of High-Frequency Techniques Rolfes, Ilona
7 141284 Plasma Technology 2 Awakowicz, Peter
8 141290 Plasma Spectroscopy Awakowicz, Peter
9 160505 Plasma Diagnostics Schultz-von der Gathen, Volker
10 141373 Plasma Chemistry Kemaneci, Efe
11 141277 Physical Electronics Mussenbrock, Thomas
12 141261 Photonics Hofmann , Martin R.
13 141217 Optimization in Information Engineering Sezgin, Aydin
14 141263 Optical Metrology Gerhardt, Nils C.
15 141279 Numerical Methods in Electrodynamics Wilczek, Sebastian
16 141387 Low-Dimensional Semiconductor Systems Bock, Claudia
17 141105 Nichttechnische Veranstaltungen Dozenten der RUB
18 310509 Concurrent Programming Arinir, Doga
19 141362 Modeling of Technological Plasmas Brinkmann, Ralf Peter
20 141389 Microsystems Technology Hoffmann, Martin
21 141006 Multivariable Systems and Digital Control Lunze, Jan
22 141400 Mechatronic Drive Systems Krüger, Matthias
23 144101 Master Thesis ETIT Hochschullehrer der Fakultät ET/IT
24 140003 Master Startup ETIT Baer, Christoph
25 143265 Master-Seminar Terahertz Technology Hofmann , Martin R.
26 143163 Master Seminar Speech and Pattern Recognition Kolossa, Do­ro­thea
27 143280 Master Seminar Plasma Technology Awakowicz, Peter
28 141211 Master Seminar Physical Layer Security Journal Club Sezgin, Aydin
29 143203 Master Seminar Memristive Systems for Neuromorphic Circuits Ochs, Karlheinz
30 143220 Master Seminar Biomedical Engineering Schmitz, Georg
31 143122 Master-Seminar Microwave and measurements systems Rolfes, Ilona
32 143081 Master Seminar Power Systems Technology Sourkounis , Constantinos
33 143204 Master-Seminar Algorithmen der Signalverarbeitung Sezgin, Aydin
34 142182 Master Project Time-variant Transmission Systems Ochs, Karlheinz
35 142101 Master Project Plasma Technology Awakowicz, Peter
36 142203 Master Project Communication Systems Sezgin, Aydin
37 142379 Master Project Humanitarian Technology Baer, Christoph
38 142040 Master Project DSP Kolossa, Do­ro­thea
39 142269 Master Project Optics Fundamentals Hofmann , Martin R.
40 142262 Master Project Advanced Optics 1 Hofmann , Martin R.
41 142180 Master Practical Course Design of High Frequency Integrated Circuits with Cadance Pohl, Nils
42 142083 Master Practical Course For Renewable Power Systems Sourkounis , Constantinos
43 142380 Master Practrical Course nanoelectronics Bock, Claudia
44 142062 Master Practical Course Microcontrollers in Measurement and Control Systems Musch, Thomas
45 142202 Mas­ter Practical Course Com­mu­ni­ca­ti­on Sys­tems 1 Sezgin, Aydin
46 142121 Master Practical Course High-Frequency Systems Rolfes, Ilona
47 142300 Master Internship Basics of Layout Design of Integrated Circuits Oehm, Jürgen
48 142301 Master Practical Course Advanced layout design of integrated circuits Oehm, Jürgen
49 202620 Master Practical Course Biomedical Measurement Methods Hexamer, Martin
50 310536 Master Practical Course Autonomous Robotics Schöner, Gregor
51 140005 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
52 140013 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
53 138950 Laser Technology Gurevich, Evgeny
54 141005 Artificial Intelligence for Engineers Lunze, Jan
55 142360 International Summer School Brinkmann, Ralf Peter
56 141089 Smart Grids Laskowski, Michael
57 141181 Integrated Circuits Pohl, Nils
58 141302 Circuits Suitable for BiCMOS Integration Oehm, Jürgen
59 141388 Halbleitertechnologie 2 Hoffmann, Martin
60 141044 Fundamentals of Automatic Speech Recognition Kolossa, Do­ro­thea
61 141088 Power Electric Control Elements Staudt , Volker
62 141106 Free Choice of Courses Dozenten der RUB
63 136460 Fertigungsautomatisierung Kreimeier, Dieter
64 138490 Vehicle Dynamics Tenberge, Peter
65 141405 Energy Storage Systems Sourkounis , Constantinos
66 141168 Embedded Multimedia Theimer, Wolfgang
67 141067 Electronic Circuits for Industrial Flow Measurement Brockhaus, Helmut
68 141367 Electromagnetic Fields Eremin, Denis
69 141369 Crash Course on Plasma Simulation van Dijk, Jan
70 141377 Computational Engineering 1: Fluiddynamics in electrical-engineering Geiser, Jürgen
71 201015 Biomedical Systems II Hexamer, Martin
72 141280 Biomedical Applications of Plasma Technology Gibson, Andrew R.
73 141220 Biomedical Image Processing Dencks, Stefanie
74 310501 Autonomous Robotics: Action, Perception and Cognition Schöner, Gregor
75 138110 Design of Hybrid Powertrains Böhme, Thomas
76 141122 Antennas for Mobile and Satellite Communication Systems Geissler, Matthias
77 141276 Applied Electrodynamics Mussenbrock, Thomas
78 141062 Analogue Circuits Musch, Thomas
79 141173 Adaptive Systems Enzner, Gerald

Page: