Nummer Name Dozent
1 141216 Time-variant Communication Systems Ochs, Karlheinz
2 141013 Networked Control Systems Lunze, Jan
3 141223 Tomographic imaging Schmitz, Georg
4 141366 Technische Hochfrequenzplasmen Schulze, Julian
5 141128 Mobile Communication System and Circuits Vogt, Michael
6 141131 Systems of High-Frequency Techniques Rolfes, Ilona
7 141364 Plasma Technology for Semiconductor Manufacturing Klick, Michael
8 141284 Plasma Technology 2 Awakowicz, Peter
9 141290 Plasma Spectroscopy Awakowicz, Peter
10 160505 Plasma Diagnostics Schultz-von der Gathen, Volker
11 141373 Plasma Chemistry Kemaneci, Efe
12 141261 Photonics Hofmann , Martin R.
13 141217 Optimization in Information Engineering Sezgin, Aydin
14 141263 Optical Metrology Gerhardt, Nils C.
15 141387 Low-Dimensional Semiconductor Systems Bock, Claudia
16 141105 Nichttechnische Veranstaltungen Dozenten der RUB
17 141011 Nonlinear Dynamical Systems - Analysis and Controller Synthesis Richter, Jan
18 310509 Concurrent Programming Arinir, Doga
19 141362 Modeling of Technological Plasmas Brinkmann, Ralf Peter
20 141389 Microsystems Technology Hoffmann, Martin
21 141006 Multivariable Systems and Digital Control Lunze, Jan
22 141400 Mechatronic Drive Systems Krüger, Matthias
23 144101 Master Thesis ETIT Hochschullehrer der Fakultät ET/IT
24 140003 Master Startup ETIT Baer, Christoph
25 143201 Master-Seminar Wearable Sensors and Systems Sezgin, Aydin
26 143265 Master-Seminar Terahertz Technology Hofmann , Martin R.
27 143163 Master Seminar Speech and Pattern Recognition Kolossa, Do­ro­thea
28 143280 Master Seminar Plasma Technology Awakowicz, Peter
29 141211 Master Seminar Physical Layer Security Journal Club Sezgin, Aydin
30 143203 Master Seminar Memristive Systems for Neuromorphic Circuits Ochs, Karlheinz
31 143220 Master Seminar Biomedical Engineering Schmitz, Georg
32 143122 Master-Seminar Microwave and measurements systems Rolfes, Ilona
33 143081 Master Seminar Power Systems Technology Sourkounis , Constantinos
34 141214 Master-Seminar Deep Learning Sezgin, Aydin
35 143200 Master Seminar Connected Cars Sezgin, Aydin
36 142182 Master Project Time-variant Transmission Systems Ochs, Karlheinz
37 142002 Master Project Systems Engineering Lunze, Jan
38 142101 Master Project Plasma Technology Awakowicz, Peter
39 142203 Master Project Communication Systems Sezgin, Aydin
40 142040 Master Project DSP Kolossa, Do­ro­thea
41 142269 Master Project Optics Fundamentals Hofmann , Martin R.
42 142262 Master Project Advanced Optics 1 Hofmann , Martin R.
43 142180 Master Practical Course Design of High Frequency Integrated Circuits with Cadance Pohl, Nils
44 142380 Master Practrical Course nanoelectronics Bock, Claudia
45 142062 Master Practical Course Microcontrollers in Measurement and Control Systems Musch, Thomas
46 142202 Mas­ter Practical Course Com­mu­ni­ca­ti­on Sys­tems 1 Sezgin, Aydin
47 310531 Master-Praktikum Introduction to Deep Learning for Computer Vision Houben, Sebastian
48 142121 Master Practical Course High-Frequency Systems Rolfes, Ilona
49 142300 Master Internship Basics of Layout Design of Integrated Circuits Oehm, Jürgen
50 142301 Master Practical Course Advanced layout design of integrated circuits Oehm, Jürgen
51 202620 Master Practical Course Biomedical Measurement Methods Hexamer, Martin
52 310536 Master Practical Course Autonomous Robotics Schöner, Gregor
53 140005 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
54 140013 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
55 138950 Laser Technology Gurevich, Evgeny
56 141005 Artificial Intelligence for Engineers Lunze, Jan
57 142360 International Summer School Brinkmann, Ralf Peter
58 141089 Smart Grids Laskowski, Michael
59 141181 Integrated Circuits Pohl, Nils
60 141302 Circuits Suitable for BiCMOS Integration Oehm, Jürgen
61 141368 Radia Frequency Technology and Electrostatic Substrate clamping for technical plasmas Klick, Michael
62 141388 Halbleitertechnologie 2 Hoffmann, Martin
63 141044 Fundamentals of Automatic Speech Recognition Kolossa, Do­ro­thea
64 141088 Power Electric Control Elements Staudt , Volker
65 141106 Free Choice of Courses Dozenten der RUB
66 136460 Fertigungsautomatisierung Kreimeier, Dieter
67 138490 Vehicle Dynamics Tenberge, Peter
68 141405 Energy Storage Systems Sourkounis , Constantinos
69 141168 Embedded Multimedia Theimer, Wolfgang
70 141067 Electronic Circuits for Industrial Flow Measurement Brockhaus, Helmut
71 141367 Electromagnetic Fields Eremin, Denis
72 141377 Computational Engineering 1: Fluiddynamics in electrical-engineering Geiser, Jürgen
73 201015 Biomedical Systems II Hexamer, Martin
74 141280 Biomedical Applications of Plasma Technology Gibson, Andrew R.
75 141220 Biomedical Image Processing Dencks, Stefanie
76 310501 Autonomous Robotics: Action, Perception and Cognition Schöner, Gregor
77 138110 Design of Hybrid Powertrains Böhme, Thomas
78 141122 Antennas for Mobile and Satellite Communication Systems Geissler, Matthias
79 141062 Analogue Circuits Musch, Thomas
80 141173 Adaptive Systems Enzner, Gerald

Page: