Nummer Name Dozent
1 141216 Time-variant Communication Systems Ochs, Karlheinz
2 141223 Tomographic imaging Schmitz, Georg
3 141366 Technische Hochfrequenzplasmen Schulze, Julian
4 141128 Mobile Communication System and Circuits Vogt, Michael
5 141131 Systems of High-Frequency Techniques Rolfes, Ilona
6 141284 Plasma Technology 2 Awakowicz, Peter
7 141290 Plasma Spectroscopy Awakowicz, Peter
8 160505 Plasma Diagnostics Schultz-von der Gathen, Volker
9 141373 Plasma Chemistry Kemaneci, Efe
10 141261 Photonics Hofmann , Martin R.
11 141217 Optimization in Information Engineering Sezgin, Aydin
12 141263 Optical Metrology Gerhardt, Nils C.
13 141387 Low-Dimensional Semiconductor Systems Bock, Claudia
14 141105 Nichttechnische Veranstaltungen Dozenten der RUB
15 310509 Concurrent Programming Arinir, Doga
16 141362 Modeling of Technological Plasmas Brinkmann, Ralf Peter
17 141389 Microsystems Technology Hoffmann, Martin
18 141006 Multivariable Systems and Digital Control Lunze, Jan
19 141400 Mechatronic Drive Systems Krüger, Matthias
20 144101 Master Thesis ETIT Hochschullehrer der Fakultät ET/IT
21 140003 Master Startup ETIT Baer, Christoph
22 143265 Master-Seminar Terahertz Technology Hofmann , Martin R.
23 143163 Master Seminar Speech and Pattern Recognition Kolossa, Do­ro­thea
24 143280 Master Seminar Plasma Technology Awakowicz, Peter
25 141211 Master Seminar Physical Layer Security Journal Club Sezgin, Aydin
26 143203 Master Seminar Memristive Systems for Neuromorphic Circuits Ochs, Karlheinz
27 143220 Master Seminar Biomedical Engineering Schmitz, Georg
28 143122 Master-Seminar Microwave and measurements systems Rolfes, Ilona
29 143081 Master Seminar Power Systems Technology Sourkounis , Constantinos
30 143204 Master-Seminar Algorithmen der Signalverarbeitung Sezgin, Aydin
31 142182 Master Project Time-variant Transmission Systems Ochs, Karlheinz
32 142101 Master Project Plasma Technology Awakowicz, Peter
33 142203 Master Project Communication Systems Sezgin, Aydin
34 142040 Master Project DSP Kolossa, Do­ro­thea
35 142269 Master Project Optics Fundamentals Hofmann , Martin R.
36 142262 Master Project Advanced Optics 1 Hofmann , Martin R.
37 142180 Master Practical Course Design of High Frequency Integrated Circuits with Cadance Pohl, Nils
38 142083 Master Practical Course For Renewable Power Systems Sourkounis , Constantinos
39 142380 Master Practrical Course nanoelectronics Bock, Claudia
40 142062 Master Practical Course Microcontrollers in Measurement and Control Systems Musch, Thomas
41 142202 Mas­ter Practical Course Com­mu­ni­ca­ti­on Sys­tems 1 Sezgin, Aydin
42 142121 Master Practical Course High-Frequency Systems Rolfes, Ilona
43 142300 Master Internship Basics of Layout Design of Integrated Circuits Oehm, Jürgen
44 142301 Master Practical Course Advanced layout design of integrated circuits Oehm, Jürgen
45 202620 Master Practical Course Biomedical Measurement Methods Hexamer, Martin
46 310536 Master Practical Course Autonomous Robotics Schöner, Gregor
47 140005 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
48 140013 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
49 138950 Laser Technology Gurevich, Evgeny
50 142360 International Summer School Brinkmann, Ralf Peter
51 141089 Smart Grids Laskowski, Michael
52 141181 Integrated Circuits Pohl, Nils
53 141302 Circuits Suitable for BiCMOS Integration Oehm, Jürgen
54 141368 Radia Frequency Technology and Electrostatic Substrate clamping for technical plasmas Klick, Michael
55 141388 Halbleitertechnologie 2 Hoffmann, Martin
56 141044 Fundamentals of Automatic Speech Recognition Kolossa, Do­ro­thea
57 141088 Power Electric Control Elements Staudt , Volker
58 141106 Free Choice of Courses Dozenten der RUB
59 136460 Fertigungsautomatisierung Kreimeier, Dieter
60 138490 Vehicle Dynamics Tenberge, Peter
61 141405 Energy Storage Systems Sourkounis , Constantinos
62 141168 Embedded Multimedia Theimer, Wolfgang
63 141067 Electronic Circuits for Industrial Flow Measurement Brockhaus, Helmut
64 141367 Electromagnetic Fields Eremin, Denis
65 141369 Crash Course on Plasma Simulation van Dijk, Jan
66 141377 Computational Engineering 1: Fluiddynamics in electrical-engineering Geiser, Jürgen
67 201015 Biomedical Systems II Hexamer, Martin
68 141280 Biomedical Applications of Plasma Technology Gibson, Andrew R.
69 141220 Biomedical Image Processing Dencks, Stefanie
70 310501 Autonomous Robotics: Action, Perception and Cognition Schöner, Gregor
71 138110 Design of Hybrid Powertrains Böhme, Thomas
72 141122 Antennas for Mobile and Satellite Communication Systems Geissler, Matthias
73 141062 Analogue Circuits Musch, Thomas
74 141173 Adaptive Systems Enzner, Gerald

Page: