Nummer Name Dozent
1 142083 Master Practical Course For Renewable Power Systems Sourkounis , Constantinos
2 142380 Master Practrical Course nanoelectronics Bock, Claudia
3 142062 Master Practical Course Microcontrollers in Measurement and Control Systems Musch, Thomas
4 142202 Mas­ter Practical Course Com­mu­ni­ca­ti­on Sys­tems 1 Sezgin, Aydin
5 142121 Master Practical Course High-Frequency Systems Rolfes, Ilona
6 142300 Master Internship Basics of Layout Design of Integrated Circuits Oehm, Jürgen
7 142301 Master Practical Course Advanced layout design of integrated circuits Oehm, Jürgen
8 202620 Master Practical Course Biomedical Measurement Methods Hexamer, Martin
9 310536 Master Practical Course Autonomous Robotics Schöner, Gregor
10 142001 Master Practical Course Automatic Control Lunze, Jan
11 144103 Master Thesis LAP Lecturers of the RUB
12 140005 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
13 140013 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
14 138950 Laser Technology Gurevich, Evgeny
15 139960 Laser Materials Processing Dobbelstein, Henrik
16 141422 Laser Colloquium Saraceno, Clara J.
17 141005 Artificial Intelligence for Engineers Lunze, Jan
18 142360 International Summer School Brinkmann, Ralf Peter
19 141089 Smart Grids Laskowski, Michael
20 141181 Integrated Circuits Pohl, Nils
21 141302 Circuits Suitable for BiCMOS Integration Oehm, Jürgen
22 141388 Halbleitertechnologie 2 Hoffmann, Martin
23 141044 Fundamentals of Automatic Speech Recognition Kolossa, Do­ro­thea
24 141088 Power Electric Control Elements Staudt , Volker
25 141106 Free Choice of Courses Dozenten der RUB
26 141109 free choice Lecturers of the RUB
27 136460 Fertigungsautomatisierung Kreimeier, Dieter
28 138490 Vehicle Dynamics Tenberge, Peter
29 251230 English for Specific Academic Purposes: Producing and Presenting a Scientific Poster Callahan, Kara
30 141405 Energy Storage Systems Sourkounis , Constantinos
31 141168 Embedded Multimedia Theimer, Wolfgang
32 141067 Electronic Circuits for Industrial Flow Measurement Brockhaus, Helmut
33 141367 Electromagnetic Fields Eremin, Denis
34 141369 Crash Course on Plasma Simulation van Dijk, Jan
35 141377 Computational Engineering 1: Fluiddynamics in electrical-engineering Geiser, Jürgen
36 142265 Competitive International Research Project Lecturers of the RUB
37 142266 Com­pe­ti­ti­ve In­ter­na­tio­nal Re­se­arch Pro­ject Pre­sen­ta­ti­on Lecturers of the RUB
38 184611 Biophysical Chemistry I Bordignon, Enrica
39 201015 Biomedical Systems II Hexamer, Martin
40 141280 Biomedical Applications of Plasma Technology Gibson, Andrew R.
41 141220 Biomedical Image Processing Dencks, Stefanie
42 310501 Autonomous Robotics: Action, Perception and Cognition Schöner, Gregor
43 138110 Design of Hybrid Powertrains Böhme, Thomas
44 141122 Antennas for Mobile and Satellite Communication Systems Geissler, Matthias
45 141276 Applied Electrodynamics Mussenbrock, Thomas
46 141062 Analogue Circuits Musch, Thomas
47 141173 Adaptive Systems Enzner, Gerald

Page: