Nummer Name Dozent
1 310536 Master Practical Course Autonomous Robotics Schöner, Gregor
2 310509 Concurrent Programming Arinir, Doga
3 310501 Autonomous Robotics: Action, Perception and Cognition Schöner, Gregor
4 202620 Master Practical Course Biomedical Measurement Methods Hexamer, Martin
5 201015 Biomedical Systems II Hexamer, Martin
6 160505 Plasma Diagnostics Schultz-von der Gathen, Volker
7 144101 Master Thesis ETIT Hochschullehrer der Fakultät ET/IT
8 143280 Master Seminar Plasma Technology Awakowicz, Peter
9 143265 Master-Seminar Terahertz Technology Hofmann , Martin R.
10 143220 Master Seminar Biomedical Engineering Schmitz, Georg
11 143204 Master-Seminar Algorithmen der Signalverarbeitung Sezgin, Aydin
12 143203 Master Seminar Memristive Systems for Neuromorphic Circuits Ochs, Karlheinz
13 143163 Master Seminar Speech and Pattern Recognition Kolossa, Do­ro­thea
14 143122 Master-Seminar Microwave and measurements systems Rolfes, Ilona
15 143081 Master Seminar Power Systems Technology Sourkounis , Constantinos
16 142380 Master Practrical Course nanoelectronics Bock, Claudia
17 142379 Master Project Humanitarian Technology Baer, Christoph
18 142360 International Summer School Brinkmann, Ralf Peter
19 142301 Master Practical Course Advanced layout design of integrated circuits Oehm, Jürgen
20 142300 Master Internship Basics of Layout Design of Integrated Circuits Oehm, Jürgen
21 142269 Master Project Optics Fundamentals Hofmann , Martin R.
22 142262 Master Project Advanced Optics 1 Hofmann , Martin R.
23 142203 Master Project Communication Systems Sezgin, Aydin
24 142202 Mas­ter Practical Course Com­mu­ni­ca­ti­on Sys­tems 1 Sezgin, Aydin
25 142182 Master Project Time-variant Transmission Systems Ochs, Karlheinz
26 142180 Master Practical Course Design of High Frequency Integrated Circuits with Cadance Pohl, Nils
27 142121 Master Practical Course High-Frequency Systems Rolfes, Ilona
28 142101 Master Project Plasma Technology Awakowicz, Peter
29 142083 Master Practical Course For Renewable Power Systems Sourkounis , Constantinos
30 142062 Master Practical Course Microcontrollers in Measurement and Control Systems Musch, Thomas
31 142040 Master Project DSP Kolossa, Do­ro­thea
32 141405 Energy Storage Systems Sourkounis , Constantinos
33 141400 Mechatronic Drive Systems Krüger, Matthias
34 141389 Microsystems Technology Hoffmann, Martin
35 141388 Halbleitertechnologie 2 Hoffmann, Martin
36 141387 Low-Dimensional Semiconductor Systems Bock, Claudia
37 141377 Computational Engineering 1: Fluiddynamics in electrical-engineering Geiser, Jürgen
38 141373 Plasma Chemistry Kemaneci, Efe
39 141369 Crash Course on Plasma Simulation van Dijk, Jan
40 141367 Electromagnetic Fields Eremin, Denis
41 141366 Technische Hochfrequenzplasmen Schulze, Julian
42 141362 Modeling of Technological Plasmas Brinkmann, Ralf Peter
43 141302 Circuits Suitable for BiCMOS Integration Oehm, Jürgen
44 141290 Plasma Spectroscopy Awakowicz, Peter
45 141284 Plasma Technology 2 Awakowicz, Peter
46 141280 Biomedical Applications of Plasma Technology Gibson, Andrew R.
47 141279 Numerical Methods in Electrodynamics Wilczek, Sebastian
48 141277 Physical Electronics Mussenbrock, Thomas
49 141276 Applied Electrodynamics Mussenbrock, Thomas
50 141263 Optical Metrology Gerhardt, Nils C.
51 141261 Photonics Hofmann , Martin R.
52 141223 Tomographic imaging Schmitz, Georg
53 141220 Biomedical Image Processing Dencks, Stefanie
54 141217 Optimization in Information Engineering Sezgin, Aydin
55 141216 Time-variant Communication Systems Ochs, Karlheinz
56 141211 Master Seminar Physical Layer Security Journal Club Sezgin, Aydin
57 141181 Integrated Circuits Pohl, Nils
58 141173 Adaptive Systems Enzner, Gerald
59 141168 Embedded Multimedia Theimer, Wolfgang
60 141131 Systems of High-Frequency Techniques Rolfes, Ilona
61 141128 Mobile Communication System and Circuits Vogt, Michael
62 141122 Antennas for Mobile and Satellite Communication Systems Geissler, Matthias
63 141106 Free Choice of Courses Dozenten der RUB
64 141105 Nichttechnische Veranstaltungen Dozenten der RUB
65 141089 Smart Grids Laskowski, Michael
66 141088 Power Electric Control Elements Staudt , Volker
67 141067 Electronic Circuits for Industrial Flow Measurement Brockhaus, Helmut
68 141062 Analogue Circuits Musch, Thomas
69 141044 Fundamentals of Automatic Speech Recognition Kolossa, Do­ro­thea
70 141013 Networked Control Systems Lunze, Jan
71 141006 Multivariable Systems and Digital Control Lunze, Jan
72 141005 Artificial Intelligence for Engineers Lunze, Jan
73 140013 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
74 140005 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
75 140003 Master Startup ETIT Baer, Christoph
76 138950 Laser Technology Gurevich, Evgeny
77 138490 Vehicle Dynamics Tenberge, Peter
78 138110 Design of Hybrid Powertrains Böhme, Thomas
79 136460 Fertigungsautomatisierung Kreimeier, Dieter

Page: