Nummer Name Dozent
1 141173 Adaptive Systems Enzner, Gerald
2 141062 Analogue Circuits Musch, Thomas
3 141122 Antennas for Mobile and Satellite Communication Systems Geissler, Matthias
4 138110 Design of Hybrid Powertrains Böhme, Thomas
5 310501 Autonomous Robotics: Action, Perception and Cognition Schöner, Gregor
6 141220 Biomedical Image Processing Dencks, Stefanie
7 141280 Biomedical Applications of Plasma Technology Gibson, Andrew R.
8 201015 Biomedical Systems II Hexamer, Martin
9 141377 Computational Engineering 1: Fluiddynamics in electrical-engineering Geiser, Jürgen
10 141369 Crash Course on Plasma Simulation van Dijk, Jan
11 141367 Electromagnetic Fields Eremin, Denis
12 141067 Electronic Circuits for Industrial Flow Measurement Brockhaus, Helmut
13 141168 Embedded Multimedia Theimer, Wolfgang
14 141405 Energy Storage Systems Sourkounis , Constantinos
15 138490 Vehicle Dynamics Tenberge, Peter
16 136460 Fertigungsautomatisierung Kreimeier, Dieter
17 141106 Free Choice of Courses Dozenten der RUB
18 141088 Power Electric Control Elements Staudt , Volker
19 141044 Fundamentals of Automatic Speech Recognition Kolossa, Do­ro­thea
20 141388 Halbleitertechnologie 2 Hoffmann, Martin
21 141368 Radia Frequency Technology and Electrostatic Substrate clamping for technical plasmas Klick, Michael
22 141302 Circuits Suitable for BiCMOS Integration Oehm, Jürgen
23 141181 Integrated Circuits Pohl, Nils
24 141089 Smart Grids Laskowski, Michael
25 142360 International Summer School Brinkmann, Ralf Peter
26 141005 Artificial Intelligence for Engineers Lunze, Jan
27 138950 Laser Technology Gurevich, Evgeny
28 140005 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
29 140013 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
30 310536 Master Practical Course Autonomous Robotics Schöner, Gregor
31 202620 Master Practical Course Biomedical Measurement Methods Hexamer, Martin
32 142301 Master Practical Course Advanced layout design of integrated circuits Oehm, Jürgen
33 142300 Master Internship Basics of Layout Design of Integrated Circuits Oehm, Jürgen
34 142121 Master Practical Course High-Frequency Systems Rolfes, Ilona
35 142202 Mas­ter Practical Course Com­mu­ni­ca­ti­on Sys­tems 1 Sezgin, Aydin
36 142062 Master Practical Course Microcontrollers in Measurement and Control Systems Musch, Thomas
37 142380 Master Practrical Course nanoelectronics Bock, Claudia
38 142083 Master Practical Course For Renewable Power Systems Sourkounis , Constantinos
39 142180 Master Practical Course Design of High Frequency Integrated Circuits with Cadance Pohl, Nils
40 142262 Master Project Advanced Optics 1 Hofmann , Martin R.
41 142269 Master Project Optics Fundamentals Hofmann , Martin R.
42 142040 Master Project DSP Kolossa, Do­ro­thea
43 142203 Master Project Communication Systems Sezgin, Aydin
44 142101 Master Project Plasma Technology Awakowicz, Peter
45 142182 Master Project Time-variant Transmission Systems Ochs, Karlheinz
46 143204 Master-Seminar Algorithmen der Signalverarbeitung Sezgin, Aydin
47 143081 Master Seminar Power Systems Technology Sourkounis , Constantinos
48 143122 Master-Seminar Microwave and measurements systems Rolfes, Ilona
49 143220 Master Seminar Biomedical Engineering Schmitz, Georg
50 143203 Master Seminar Memristive Systems for Neuromorphic Circuits Ochs, Karlheinz
51 141211 Master Seminar Physical Layer Security Journal Club Sezgin, Aydin
52 143280 Master Seminar Plasma Technology Awakowicz, Peter
53 143163 Master Seminar Speech and Pattern Recognition Kolossa, Do­ro­thea
54 143265 Master-Seminar Terahertz Technology Hofmann , Martin R.
55 140003 Master Startup ETIT Baer, Christoph
56 144101 Master Thesis ETIT Hochschullehrer der Fakultät ET/IT
57 141400 Mechatronic Drive Systems Krüger, Matthias
58 141006 Multivariable Systems and Digital Control Lunze, Jan
59 141389 Microsystems Technology Hoffmann, Martin
60 141362 Modeling of Technological Plasmas Brinkmann, Ralf Peter
61 310509 Concurrent Programming Arinir, Doga
62 141105 Nichttechnische Veranstaltungen Dozenten der RUB
63 141387 Low-Dimensional Semiconductor Systems Bock, Claudia
64 141263 Optical Metrology Gerhardt, Nils C.
65 141217 Optimization in Information Engineering Sezgin, Aydin
66 141261 Photonics Hofmann , Martin R.
67 141373 Plasma Chemistry Kemaneci, Efe
68 160505 Plasma Diagnostics Schultz-von der Gathen, Volker
69 141290 Plasma Spectroscopy Awakowicz, Peter
70 141284 Plasma Technology 2 Awakowicz, Peter
71 141131 Systems of High-Frequency Techniques Rolfes, Ilona
72 141128 Mobile Communication System and Circuits Vogt, Michael
73 141366 Technische Hochfrequenzplasmen Schulze, Julian
74 141223 Tomographic imaging Schmitz, Georg
75 141013 Networked Control Systems Lunze, Jan
76 141216 Time-variant Communication Systems Ochs, Karlheinz

Page: