Nummer Name Dozent
1 141173 Adaptive Systems Enzner, Gerald
2 141062 Analogue Circuits Musch, Thomas
3 141276 Applied Electrodynamics Mussenbrock, Thomas
4 141122 Antennas for Mobile and Satellite Communication Systems Geissler, Matthias
5 138110 Design of Hybrid Powertrains Böhme, Thomas
6 310501 Autonomous Robotics: Action, Perception and Cognition Schöner, Gregor
7 141220 Biomedical Image Processing Dencks, Stefanie
8 141280 Biomedical Applications of Plasma Technology Gibson, Andrew R.
9 201015 Biomedical Systems II Hexamer, Martin
10 184611 Biophysical Chemistry I Bordignon, Enrica
11 142266 Com­pe­ti­ti­ve In­ter­na­tio­nal Re­se­arch Pro­ject Pre­sen­ta­ti­on Lecturers of the RUB
12 142265 Competitive International Research Project Lecturers of the RUB
13 141377 Computational Engineering 1: Fluiddynamics in electrical-engineering Geiser, Jürgen
14 141369 Crash Course on Plasma Simulation van Dijk, Jan
15 141367 Electromagnetic Fields Eremin, Denis
16 141067 Electronic Circuits for Industrial Flow Measurement Brockhaus, Helmut
17 141168 Embedded Multimedia Theimer, Wolfgang
18 141405 Energy Storage Systems Sourkounis , Constantinos
19 251230 English for Specific Academic Purposes: Producing and Presenting a Scientific Poster Callahan, Kara
20 138490 Vehicle Dynamics Tenberge, Peter
21 136460 Fertigungsautomatisierung Kreimeier, Dieter
22 141109 free choice Lecturers of the RUB
23 141106 Free Choice of Courses Dozenten der RUB
24 141088 Power Electric Control Elements Staudt , Volker
25 141044 Fundamentals of Automatic Speech Recognition Kolossa, Do­ro­thea
26 141388 Halbleitertechnologie 2 Hoffmann, Martin
27 141302 Circuits Suitable for BiCMOS Integration Oehm, Jürgen
28 141181 Integrated Circuits Pohl, Nils
29 141089 Smart Grids Laskowski, Michael
30 142360 International Summer School Brinkmann, Ralf Peter
31 141005 Artificial Intelligence for Engineers Lunze, Jan
32 141422 Laser Colloquium Saraceno, Clara J.
33 139960 Laser Materials Processing Dobbelstein, Henrik
34 138950 Laser Technology Gurevich, Evgeny
35 140005 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
36 140013 Courses at TU Dortmund Diverse (TU Dortmund)
37 144103 Master Thesis LAP Lecturers of the RUB
38 310536 Master Practical Course Autonomous Robotics Schöner, Gregor
39 202620 Master Practical Course Biomedical Measurement Methods Hexamer, Martin
40 142301 Master Practical Course Advanced layout design of integrated circuits Oehm, Jürgen
41 142300 Master Internship Basics of Layout Design of Integrated Circuits Oehm, Jürgen
42 142121 Master Practical Course High-Frequency Systems Rolfes, Ilona
43 142202 Mas­ter Practical Course Com­mu­ni­ca­ti­on Sys­tems 1 Sezgin, Aydin
44 142062 Master Practical Course Microcontrollers in Measurement and Control Systems Musch, Thomas
45 142380 Master Practrical Course nanoelectronics Bock, Claudia
46 142083 Master Practical Course For Renewable Power Systems Sourkounis , Constantinos
47 142180 Master Practical Course Design of High Frequency Integrated Circuits with Cadance Pohl, Nils
48 142262 Master Project Advanced Optics 1 Hofmann , Martin R.
49 139050 Master-Project Applied Optics 2 Gurevich, Evgeny
50 142269 Master Project Optics Fundamentals Hofmann , Martin R.
51 142040 Master Project DSP Kolossa, Do­ro­thea
52 142379 Master Project Humanitarian Technology Baer, Christoph
53 142203 Master Project Communication Systems Sezgin, Aydin
54 142101 Master Project Plasma Technology Awakowicz, Peter
55 142182 Master Project Time-variant Transmission Systems Ochs, Karlheinz
56 143204 Master-Seminar Algorithmen der Signalverarbeitung Sezgin, Aydin
57 143081 Master Seminar Power Systems Technology Sourkounis , Constantinos
58 143122 Master-Seminar Microwave and measurements systems Rolfes, Ilona
59 143220 Master Seminar Biomedical Engineering Schmitz, Georg
60 143203 Master Seminar Memristive Systems for Neuromorphic Circuits Ochs, Karlheinz
61 141211 Master Seminar Physical Layer Security Journal Club Sezgin, Aydin
62 143280 Master Seminar Plasma Technology Awakowicz, Peter
63 143163 Master Seminar Speech and Pattern Recognition Kolossa, Do­ro­thea
64 143265 Master-Seminar Terahertz Technology Hofmann , Martin R.
65 140003 Master Startup ETIT Baer, Christoph
66 140008 Master Startup LAP Gerling, Alexandra
67 144101 Master Thesis ETIT Hochschullehrer der Fakultät ET/IT
68 141262 Maths for Laser engineers Benning, Martin
69 141400 Mechatronic Drive Systems Krüger, Matthias
70 141006 Multivariable Systems and Digital Control Lunze, Jan
71 141389 Microsystems Technology Hoffmann, Martin
72 141362 Modeling of Technological Plasmas Brinkmann, Ralf Peter
73 310509 Concurrent Programming Arinir, Doga
74 141105 Nichttechnische Veranstaltungen Dozenten der RUB
75 141387 Low-Dimensional Semiconductor Systems Bock, Claudia
76 141279 Numerical Methods in Electrodynamics Wilczek, Sebastian
77 141263 Optical Metrology Gerhardt, Nils C.
78 141217 Optimization in Information Engineering Sezgin, Aydin
79 141261 Photonics Hofmann , Martin R.
80 141277 Physical Electronics Mussenbrock, Thomas
81 141373 Plasma Chemistry Kemaneci, Efe
82 160505 Plasma Diagnostics Schultz-von der Gathen, Volker
83 141290 Plasma Spectroscopy Awakowicz, Peter
84 141284 Plasma Technology 2 Awakowicz, Peter
85 160328 Quantum Optics Jukam, Nathan
86 142268 Research Project Conference Participation Lecturers of the RUB
87 142267 Research Project Lecturers of the RUB
88 141131 Systems of High-Frequency Techniques Rolfes, Ilona
89 141128 Mobile Communication System and Circuits Vogt, Michael
90 141366 Technische Hochfrequenzplasmen Schulze, Julian
91 141223 Tomographic imaging Schmitz, Georg
92 141423 Ultrafast Laser Physics 2: Generation and Applications of Ultrashort Pulses Saraceno, Clara J.
93 141013 Networked Control Systems Lunze, Jan
94 141216 Time-variant Communication Systems Ochs, Karlheinz

Page: